Granada, Hiszpania

TOP 5 powodów, by jechać do Granady

„Kto nie widział Granady, nie widział niczego”, jak mówi hiszpańskie przysłowie. Czy rzeczywiście tak jest? Z całą pewnością, to andaluzyjskie miasto znajdzie zarówno swoich sympatyków, jak i przeciwników. Dla mnie Granada ma jednak szczególne znaczenie, ponieważ miałam to szczęście, żeby mieszkać tam przez rok, i jest dla mnie kwintesencją Hiszpanii. Jest miastem magicznym gdzie mieszają się wpływy kulturowe, pełnym zabytków i bogatej historii, a także malowniczych krajobrazów. Miastem gdzie rano można pojeździć na nartach w Sierra Nevada, a po południu kąpać się w Morzu Śródziemnym.

 

MOJE TOP 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO POJECHAĆ DO GRANADY

 

ALBAICIN + SACROMONTE

 

ALBAICIN

To dzielnica położona na wzgórzu, pełna krętych uliczek, pnących się w górę i w dół – UWAGA! bardzo łatwo się tutaj zgubić. Albaicin jest bardzo alternatywną dzielnicą Granady, można się tutaj natknąć na squaty ludzi, którzy poszukują wolności, ale również na tapas bary, i cyganów grających flamenco. To właśnie w tej dzielnicy można zawędrować na najpiękniejsze punkty widokowe: Mirador de San Nicolas, Mirador de San Cristobal, Mirador de San Miguel Alto. Miejskie plotki głoszą, że jest tutaj niebezpiecznie i bardzo łatwo paść ofiarą złodziejów – dlatego warto pilnować wartościowych rzeczy.

Albaicin, Granada, Spain

SACROMONTE

Czy wiedzieliście, że w Granadzie pewna część społeczeństwa mieszka w jaskiniach? To Sacromonte jest dzielnicą, która słynie z cuevas, czyli właśnie jaskiń. Jaskinie mogą być zarówno bardzo nowoczesne – ze wszystkimi udogodnieniami cywilizacyjnymi, takimi jak prąd czy instalacja wodna, ale też bywają bardzo prymitywne, pustelnicze. Przechadzając się wzwyż wzniesienia, na którym ta dzielnica się mieści, można mieć okazję przyjrzeć się takim mieszkaniom. W Sacromonte, tak jak w Albaicin, można też zobaczyć występy flamenco, oraz podziwiać piękny widok na Alhambrę.

Sacromonte, Granada, Spain

 

ALHAMBRA

 

Alhambra jest majestatycznym miejscem, które każdy przyjeżdżający do Granady powinien odwiedzić. Jest warownym zespołem pałaców i była ostatnią twierdzą Arabów w Hiszpanii. Przechadzając się po kolejnych korytarzach i dziedzińcach, nie sposób nie poczuć ducha dawnych czasów. Warto zobaczyć Alhambrę zarówno za dnia, jak i nocą – wrażenia estetyczne są naprawdę niesamowite!

Alhambra, Granada, Spain

MIRADOR DE SAN NICOLAS

 

Nie sposób opisać uczucie, któremu towarzyszy wejście na ten punkt widokowy po raz pierwszy. Człowiek ma wrażenie, że właśnie ukazuje mu się przed oczami najpiękniejszy widok na świecie. Po długotrwałej wspinaczce po krętych uliczkach Albaicin w upale, co rusz gubiąc się, i myśląc, że już nigdy nie znajdziemy tego miejsca – nagle rozpościera się widok na całą Granadę, ośnieżone szczyty gór Sierra Nevada i piękną Alhambrę. To jest moment, który chcemy zatrzymać tylko dla siebie i zanim wyciągniemy aparat, żeby zrobić zdjęcia, które niestety nie są w stanie oddać całego uroku, próbujemy zapamiętać tę chwilę na zawsze.

Mirador San Nicolas, Granada, Spain

 

CARRERA DEL DARRO + PASEO DE LOS TRISTES

 

Carrera del Darro jest jedną z najstarszych ulic, która biegnie wzdłuż malowniczej rzeki Darro oraz dzielnicy Albaicin. Znana jest ze spektakli, małych sklepików, kawiarni, restauracji i wyjątkowej perspektywy na Alhambrę – z dołu.

Carrera del Darro, Granada, Spain

Paseo de los Tristes, znany również jako promenada smutku, biegnie równolegle do rzeki Darro. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że korowody pogrzebowe w drodze na cmentarz, przebiegały właśnie przez tę część miasta. Dzisiaj paradoksalnie jest to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w Granadzie. Tutaj też odbywają się pochody podczas Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia, który mieszkańcy Andaluzji obchodzą wyjątkowo hucznie. Jest to zdecydowanie idealne miejsce na inspirujący spacer popołudniową porą.

Paseo de los tristes, Granada, Spain

 

RUTA DE TAPAS

 

Czy wiecie, że tapas, czyli tzw. przystawki, są w Granadzie za darmo? W całej Hiszpanii jest tyko kila takich miast, a Granada była pierwszym z nich. Ku ogromnej uciesze studentów, których jak na to 230 tys. miasto, jest aż 60 tys.! Wielu hiszpańskich studentów mówi wprost, że to właśnie darmowe tapasy były ważnym argumentem, by rozpocząć tu studia. Tzw. Ruta de Tapas, to bardzo popularna aktywność mieszkańców Granady – znajomi umawiają się wieczorem w centrum, by przez następnych kilka godzin wędrować po barach próbując następnych przystawek podawanych do piwa lub wina. Hiszpanie to prawdziwi koneserzy życia! Gdzie znaleźć najlepsze tapas bary w Granadzie? Jakie tapas wybierać? O tym już niedługo w kolejnych wpisach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *