San Francisco, USA

Co zobaczyć w San Francisco – praktyczne informacje

 

IF YOU’RE GOING TO SAN FRANCISCO

 

San Francisco powitało mnie orzeźwiającą, wczesno – jesienną aurą, świeżym powietrzem i żółtymi, spadającymi liśćmi. Po wielu tygodniach spędzonych na upalnym południu Kalifornii, San Francisco przypomniało mi, że istnieje taka pora roku, jak jesień. Wszechobecne wiktoriańskie domki i gąszcz wznoszących się i opadających, stromych ulic dodały uroku temu wyjątkowemu miastu.

San Francisco to miasto położone na ponad 40 wzgórzach, o wielu odsłonach: w latach 60-tych było domem hippisów, w latach 90-tych kolebką rozwoju nowych technologii, dzisiaj jest siedzibą takich ikon jak: Airbnb, Uber czy Twitter. Jest to ogromna metropolia, na zaszczytnym ósmym miejscu w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. Czy jest to odczuwalne podczas zwiedzania? Nie – większość atrakcji jest w zasięgu spaceru ( czyt. wspinaczki). Co mnie zaskoczyło? Ogromna ilość osób bezdomnych na ulicach.

 

Co będziemy zwiedzać?

 

Fishermen’s Wharf + Pier 39

 

Fishermen’s Wharf – nie sposób jest ominąć to turystyczne miejsce, pełne sklepików i straganów z pamiątkami oraz restauracjami z owocami morza i rybami. Statystyki mówią, że aż 75% zwiedzających San Francisco swoje kroki skieruje właśnie tutaj. Stąd możesz dojrzeć Alcatraz – czyli słynne więzienie o zaostrzonym rygorze.

 

 

Pier 39 – czyli molo nr 39, które słynie z wylegujących się lwów morskich oraz bogatej gastronomii, rozrywki, sklepów i atrakcji. Jeżeli lubisz zatłoczone miejsca, pełne turystów, tandetnych pamiątek i wygórowanych cen – na pewno się tutaj odnajdziesz 😉 

 

Tramwaje: Cable cars.

Kolejki linowe, tzw. cable cars,  to kolejny symbol San Francisco. Są trzy linie: Powell-Hyde, Powell-Mason i California Street.

 

Linia Powell-Hyde

Linia Powell-Hyde zaczyna swój bieg na rogu Powella i Market Street aż do końca Hyde, nad brzegiem morza. Dobrym pomysłem jest wsiąść do tramwaju jadącego tą linia na przystanku Union Square, i jechać aż do szczytu Lombard Street. Stamtąd jest tylko kilka przecznic do nabrzeża.

 

Gdzie przejeżdża linia Powell-Hyde:

 • Union Square
 • dzielnica Chinatowan
 • Muzeum Tramwajów Liniowych
 • Szczyt Lombard Street

 

Linia Powell-Mason

Linia Powell-Mason też startuje z Market Street i również zatrzymuje się na Union Square. Kończy bieg przy Bay Street, w pobliżu Fisherman’s Wharf.

 

Gdzie przejeżdża linia Powell-Mason:

 • Union Square
 • dzielnica Chinatown
 • Muzeum Tramwajów Liniowych
 • North Beach
 • Fisherman’s Wharf

 

Linia California Street

Ta linia przebiega wzdłuż ulicy California. Jest zdecydowanie najmniej zatłoczona, a jednocześnie przejeżdża przez najbardziej strome wzgórza, w porównaniu z pozostałymi liniami.

 

Gdzie przejeżdża linia California Street:

 • Financial District
 • dzielnica Chinatown
 • Nob Hill

 

Bilety

Bilety są ważne tylko na jeden przejazd – nawet jeżeli wysiadasz, a potem wracasz do tej samej linii. Bilety możesz kupić w tramwaju u konduktora, lub w budkach przy przystanku Powell-Market oraz przy Hyde at Beach (tuż przy placu Ghirardelli). Jeden bilet kosztuje 7 $.

 

Most Golden Gate

Większość z nas, jeśli miałaby wymienić jedną rzecz, która najbardziej kojarzy się z San Francisco, z całą pewnością powiedziałaby: „Golden Gate”. Most ten na dobre umiejscowił się w naszej świadomości oraz kulturze poprzez bycie miejscem kulminacyjnych scen filmowych i akcji w literaturze. Jest miejscem zainteresowania nie tylko turystów, ale też samobójców – aż 2500 osób postanowiło odebrać sobie na nim życie.

 

 

Jakie są najlepsze punkty widokowe?

 

Painted Ladies

Painted Ladies to szereg domków w wiktoriańskim stylu. Styl ten zawładnął San Francisco pod koniec XIX wieku, kiedy to większość budowli wyglądała podobnie, jednak duża część z nich uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1906 r. Painted Ladies są najbardziej popularnymi przedstawicielami stylu wiktoriańskiego, i często pojawiają się na pocztówkach czy fotografiach miasta, a także w mediach – filmach (aż 70!), programach telewizyjnych, czy reklamach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *