Najlepsze plaże Algarve w Portugalii

Uwielbiam plaże. Obiecuję sobie, że kiedyś będę miała domek nad oceanem. W takim otoczeniu czuję się najlepiej na świecie. Jestem wzrokowcem, a widok złotego piasku i bezkresnego oceanu karmi moje poczucie estetyki. Jeżeli chodzi o plaże, to mam wysokie wymagania – a wszystkie te wymagania, nawet z nawiązką, spełniają plaże Algarve na południu Portugalii. Pierwszy raz pojechałam tam po maturze – i przepadłam. Już żadna kolejna zobaczona przeze mnie plaża nie dorównała tym portugalskim. Żadne Kalifornie, Florydy, Włochy czy inne Hiszpanie. Wracałam do Portugalii co wakacje przez wiele lat, ale nadal się nie znudziłam. W Algarve możesz znaleźć plaże szerokie i przestronne, ale mnie najbardziej urzekły te malutkie, ukryte w zatoczkach. Do niektórych można się dostać tylko drogą wodną lub podczas odpływu. To, co najbardziej mi się kojarzy z południem Portugalii, to intensywne kolory – złoty piasek i przejrzyste, turkusowe głębie Oceanu Atlantyckiego.

 

TOP 5 PLAŻ ALGARVE

 

Praia do Pinhao

To plaża w miejscowości Lagos, która znajduje się najbliżej miasta. Nie znajdziesz tu sklepów, restauracji, parasoli ani leżaków. Wokół Praia do Pinhao znajdują się ciekawe formacje skalne, w tym niewielka jaskinie. Plaża nie jest duża, i w tym właśnie cały jej urok.

 

Plaża Praia do Pinhao, Portugalia

Praia Dona Ana

Jest następną plażą w kolejności, zaraz za Praia do Pinhao. Praia Dona Ana to malownicza plaża z czystą wodą i pięknym otoczeniem. Jest zdecydowanie szersza i dłuższa niż Praia do Pinhao, z wieloma zatoczkami i grotami. Na plaży jest kilka restauracji. Plaża ta niejednokrotnie trafiła na listy typu „najpiękniejsze plaże na świecie”.

 

Plaża Praia dona Ana, Portugalia

 

Plaża Praia dona Ana, Portugal

Praia dos Pescadores

Praia dos Pescadores leży naprzeciwko Starego Miasta w miejscowości Albufeira. Ciekawym pomysłem jest winda i ruchome schody, którymi można się dostać bezpośrednio na plażę z wyżej położonych terenów Starego Miasta. To bardzo komercyjna plaża, otoczona beach barami, restauracjami, kawiarniami i innymi atrakcjami. Szeroka, przestronna i jak każda plaża w Algarve – ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

 

Plaża Praia dos Pescadores, Portugalia

Praia do Camilo

Ta plaża sąsiaduje z Praia Dona Ana i jest kolejną ikoną regionu Algarve. Można się tutaj natknąć na złoty piasek i kryształowo czyste, lazurowe wody. Żeby dotrzeć na plażę, trzeba zejść długimi, drewnianymi schodami. Klify otaczające tę plażę zapewniają schronienie przed wiatrami oceanu.

 

Plaża Praia do Camilo, Portugalia

 

Plaża Praia do Camilo, Portugalia

Praia dos Pinheiros

Tej plaży nie znajdzie każdy – jeśli nie wie gdzie szukać. Kiedy za pierwszym razem próbowałam ją odnaleźć, oczywiście się zgubiłam. Ale jej piękno wszystko mi wynagrodziło, i została moją ulubioną plażą, do której najczęściej wracałam. Uwaga! Mimo, że w Portugalii na porządku dziennym jest opalanie się topless – ta plaża jest oficjalną plażą dla nudystów. Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale jeżeli nie jesteście oswojeni z nagimi plażowiczami – odradzam to miejsce. Plaża jest dosyć mała, a w czasie przypływu tym bardziej znacząco zmniejsza się jej powierzchnia. Zejście do niej jest BARDZO strome – i nie ma żadnych schodów. Jest najmniej zaludnioną plażą ze wszystkich wymienionych i oczywiście beż żadnych udogodnień typu toalety czy restauracje.

 

Plaża Praia dos Pinheiros, Portugalia

 

KIEDY JECHAĆ?

 

Lato! Lipiec i sierpień, jeśli nie straszne są Ci tłumy. Jeśli wolisz mieć więcej przestrzeni dookoła siebie – wybierz czerwiec lub wrzesień.

 

JAK SIĘ DOSTAĆ DO ALGARVE?

 

Lotnisko w regionie Algarve znajduje się w mieście Faro, ale tutaj trudno znaleźć tanie loty. Bardziej popularną opcją jest lot do Lizbony. Z Lizbony odjeżdżają autobusy bądź pociągi na południe Portugalii (około 2,5 godziny jazdy), za około 20 euro.

Tanie linie latające do Faro: Easyjet, Ryanair, TAP, British Airways.

 

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ W ALGARVE?

 

Jeżeli chcecie mieć bezpośredni dostęp do najlepszych plaż – jedyne słuszne opcje to Albufeira lub Lagos. Ja uwielbiam te miasteczka również ze względu na barwne życie nocne – lokale, w których za dnia możemy zjeść obiad, w nocy zamieniają się w kluby. Na każdym kroku możemy poznać ludzi z całego świata, którzy przyjechali w poszukiwaniu najlepszych fal do surfowania. Zewsząd gra muzyka, ludzie tańczą na ulicach, a na sam koniec – możemy się wykąpać w Oceanie Atlantyckim przy blasku księżyca. Bajka? Nie, to rzeczywistość Algarve!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *