Marrakesz

Marrakesz – czego oczekiwać, by się nie zawieść?

Marrakesz jest nazywany Czerwonym Miastem. Nazwę te zawdzięcza czerwonemu barwnikowy ochry, który ozdabia większość budynków. Tak jak wszystkie marokańskie miasta – Marrakesz jest podzielony na dwie części: starożytną otoczoną murem Medinę oraz kolonialną – Ville Nouvelle, wybudowaną przez Francuzów w połowie XX wieku. Każda część ma co innego do zaoferowania – Medina starożytne pałace, labirynty targów i głęboko tradycyjny styl życia. Ville Nouvelle – kawiarenki, modne butiki, ogrody i skwery.

Marrakesz to jedno z tych miejsc na Ziemi, w którym albo się zakochasz, albo znienawidzisz.

No cóż – ja z Marrakeszem się nie polubiłam. Prawdopodobnie dlatego, że miałam duże oczekiwania – powiew egzotyki, orientalny klimat, zapomnienie zachodniej cywilizacji i kultury. Inna religia, wartości, styl życia. Zatem…

Co trzeba wiedzieć o Marrakeszu przed swoją pierwszą podróżą, żeby nie być niemile zaskoczonym?

 

Przygotuj się na zmiany temperatur.

Zarówno mój przylot do Maroka, jak i odlot miały miejsce z lotniska w Marrakeszu. Pierwsze dni w Maroku upłynęły mi w 50-stopniowym upale. Gdy po tygodniu wróciłam do Marrakeszu – temperatura była dwukrotnie niższa. Również różnica temperatur w ciągu dnia a nocą jest duża. Szok termiczny gotowy.

 

Marrakesz, Maroko

Przygotuj się na to, że będziesz się gubić.

Wąskie i kręte uliczki, przejścia przez bramy i podwórka, brak odpowiednich oznaczeń, oraz ulice, których nie ma na mapach miasta – odnalezienie się w Marrakeszu jest nie lada wyzwaniem!

 

Marrakesz, Maroko

Nie pytaj przechodniów o drogę!

Gdy poprosisz o pomoc  dzieci lub mężczyzn – zaprowadzą Cię do miejsca, o które pytasz, nawet jeśli nalegasz, aby tylko Ci wskazali drogę. Kiedy już Cię zaprowadzą – nie odejdą, dopóki im nie zapłacisz. Jeżeli będziesz stanowczo odmawiać, może się nawet zdarzyć się sytuacja, że zaczną Ci grozić. Najlepiej zatem prosić o pomoc tylko kobiety lub sklepikarzy, którzy nie mogą opuścić miejsca pracy.

 

Marrakesz, Maroko

Przygotuj się do dyskusji z taksówkarzami.

Jeśli nie będziesz się mocno targować, będziesz BARDZO przepłacać (nawet trzykrotnie). Czasami zdarza się również, że już po odbytym kursie, taksówkarz prosi o kwotę wyższą, niż ta pierwotnie ustalona. Marrakesz to zdecydowanie nie jest miejsce dla osób mało asertywnych!!! Dużym zaskoczeniem może też być zwyczaj podwożenia kilku klientów w jednym czasie i rozwożenie ich kolejno do docelowych lokalizacji. Jazda taksówka osobową w 7 osób po wizycie w Maroku również może przestać Was zaskakiwać.

 

Marrakesz, Maroko

Przygotuj się na niskie ceny zakwaterowania.

To akurat miła niespodzianka. W Marrakeszu jest wiele luksusowych hosteli i riad – i można znaleźć takie w bardzo przystępnych cenach. Dla nas dużym zaskoczeniem przy zakwaterowaniu była sytuacja, gdy właściciel przyniósł nam imbryk miętowej, marokańskiej herbaty do poczęstunku. Okazuje się, że jest to tradycją, by gospodarz witał w ten sposób swoich gości.

 

Miętowa, tradycyjna herbata w Marrakeszu, Maroko

Wszechobecne stoiska z sokiem ze świeżo wyciskanych pomarańczy.

To kolejny zdecydowanie pozytywnie zaskakujący punkt – na ulicach jest bardzo wiele stoisk z pomarańczami, gdzie za mniej niż 1 euro można nabyć szklankę świeżo wyciskanego soku. Sprzedawca przygotowuje sok na naszych oczach, a my po spożyciu oddajemy szklankę.

 

Marrakesz, Maroko

Marrakesz, Maroko

Nie planuj noclegu na lotnisku.

Jeżeli korzystasz z tanich linii lotniczych, których rozkłady lotów zazwyczaj obejmują bardzo wczesne godziny poranne, i planujesz spędzić noc na lotnisku – przygotuj się na to, że około godziny 2 w nocy Panowie z karabinami wypraszają wszystkich z lotniska, i do godziny 5 nad ranem zamykają drzwi. NIE POLECAM, tym bardziej biorąc pod uwagę duży spadek temperatury w nocy, nawet latem.

 

Marrakesz, Maroko

Jamaa el Fna – główny plac w Marrakeszu to totalne szaleństwo.

Jeżeli nie jesteś asertywny i stanowczy – wybierz się tam z osobą o takich cechach charakteru. Sprzedawcy są BARDZO natarczywi, wręcz agresywni – na siłę wpychają do dłoni swoje produkty, następnie żądając zapłaty. Uwaga! Jeżeli zobaczą, że robisz im zdjęcie – każą Ci za nie zapłacić.

 

Marrakesz, Maroko

Jeżeli jesteś kobietą – unikaj kontaktu wzrokowego z mężczyznami.

Mężczyźni w Maroku spojrzenie w oczy interpretują jako bezpośrednią zachętę do nawiązania kontaktu. Kontakt ten niestety zazwyczaj opiera się obraźliwych, wulgarnych i seksistowskich zaczepkach, a nawet agresywnym kontakcie fizycznym – mnie przydarzyła się sytuacja, gdy podczas spaceru po targu, pewien mężczyzna ni stąd ni zowąd złapał mnie mocno za rękę, nie chcąc mnie przepuścić, jednocześnie coś wykrzykując. Gdyby nie fakt, że byłam z grupą znajomych, którzy szybko zareagowali, odgradzając mnie od owego pana, zmuszając go, by mnie puścił – nie jestem pewna jak sytuacja mogłoby się skończyć.

 

Marrakesz, Maroko

     Marrakesz, Maroko             Marrakesz, Maroko

Jardin Majorelle.

Wiedzieliście, że słynny projektant Yves Saint Laurent miał w Marrakeszu swoją oazę? To Ogród Majorelle, który swoją nazwę zaczerpnął od nazwiska francuskiego malarza, który ten ogród stworzył – Jaquesa Majorelle. Zajęło mu to aż 40 lat. Przechadzając się po ogrodzie, można zwrócić uwagę na to, że szczególnie jeden kolor przeważa – jest to niebieski, który nawet ma swoją nazwę w języku francuskim –  bleu Majorelle. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych w Maroku atrakcji turystycznych – można się spodziewać tłumów o każdej porze roku.

 

Jardin Majorelle, Marrakesz, Maroko

Jardin Majorelle, Marrakesz, Maroko

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *